Interjú P. A.-val

1. Le tudnád-e írni azt az érzést, amit akkor éreztél amikor megtudtad, hogy elveszítetted szeretteted? 

Nagyon nehéz leírni azt az érzést, azt a pillanatot, amikor megtudtam, mi történt. Egyedül voltam az irodában és megcsörrent a telefon a szörnyű hírrel. Ehhez foghatót még az előtt nem éreztem. Hirtelen megállt az idő és benne egy óriási végtelen fájdalom, ami belém hasított és nem hittem, nem akartam elhinni, amit épp halottam. Ez nem igaz, ez nem lehet igaz. Vissza pörgetem az időt és minden rendben lesz. Bőgve egyfolytában a nevét ismételgettem. Vágytam arra hogy megöleljen.
  
2. Ha nem okoz gondot, megosztanád-e, hogy melyen voltak a legsötétebb gondolatok melyeket a halálesettel kapcsolatban éreztél (magaddal vagy másokkal kapcsolatban-gyűlöl, öngyilkossági vágy, nincs értelme az életnek, már soha nem megyek férjhez, stb.)? 

Persze voltak sötét gondolatok is. Okoltam vagy inkább szerettem volna változtatni mindenkin és mindenen, minden apróságon, aki és ami kivédte volna a halálát. Ha én máshogy csináltam volna valamit, vagy a család többi tagja, a barátokat, akik ott voltak amikor meghalt és nem tudtak neki segíteni. A sok “ha” mindenkivel kapcsolatban felmerült.  Az is eszembe jutott hogy nekem is egyszerűbb lenne, ha meghalnak, de a hajtó erő az volt, hogy segítenem kell a család többi tagjának és hogy szükségük van rám és szükségünk van egymásra. Igyekeztem felfogni hogy a történteken már sajnos nem tudok változtatni (ami nagyon nehéz volt és még most is nehéz) és senkit sem okolhatok. Megtörtént és nincs vissza út.

3. Milyen érzéseid voltak az elhunyttal kapcsolatban a tragédia után, hogy látod őt most x év elteltével? (a felmagasztaláson, az elhunyt személy idealizálásán túl talán negatív érzések is felszínre kerülhettek: itt hagytál, kitoltál velem, neked már könnyű?!...) 

Úgy ahogy mindenkit és magamat is, úgy őt is okoltam azért, hogy végleg elment. Az eltávozása után és most is ugyan azok a jelenetek, képek jelennek meg előttem, azok a momentumok, közös élmények amiket átéltünk, de azok is, amiket megálmodok és oda képzelem őt, hogy mit csinálna, mit mondana, hogy csak egyszerűen ő is ott lenne, mert régen az voltam a természetes. Nem hiszem hogy idealizálom, felmagasztalom, de nem is utálkozom vagy vádaskodom. Nap mind nap érzem a hiányát, de hiszem hogy valami fajta kapcsolat mindig megmarad köztünk. Szeretem. 
4. Ki vagy mi adott erőt ahhoz, hogy-e személyes tragédia után értelmét érezd az életednek, folytatni tudod azt?
Főként a család, a barátot, a munkám, minden amit csinálni szeretek. A hit bennük, a szeretetben és a jövőben. 

5. Mikor érezted (érzed-e) egyáltalán hogy a haláleset megerősített, "új emberré" váltál? Változtak-e interperszonális (másokkal való) kapcsolataid? Milyen módon? Változott-e életszemléleted? Milyen személyiségváltozást észleltél magadon?
A változást inkább folyamatnak tekinteném, aminek  pozitív és negatív oldalai is voltak, vannak. Az űr, amit az ő szeretethiánya okoz, az próbálom nap mind nap pótolni. Ilyen erősen még sosem éreztem, hogy a legfontosabb az életünk során a szeretet mások és magam iránt. Hogy bármikor újabb számomra közeli embert veszíthetek el, vagy véget érhet az én életem is. Így igyekeznem kell maximálisan “jelen” lenni az életem minden pillanatában, mindenkivel.

6. Mikor érezted, hogy "tovább tudsz lépni"? Éreztél-e bűntudatot? (Amennyiben szerelmi társról van szó, mikor kezdted azt érezni, hogy most már valaki az elhunyt kedvesed "helyébe léphet?")

Nagyon furcsa volt. Eleinte egy mosoly is bántott. A tévé nézésnél is bűntudatom volt, amikor találkoztam barátokkal. Hogy csinálhatom ezt? Hogy szórakozhatok, ha ő már nincs itt? De fokozatosan, lépésről, lépésre tovább kellett lépni. (Nem a páromat, nem a partneremet veszítettem el.) 
  
7. Mi segített, mi segít a feldolgozásban?  Mik segítettek számodra a megbékélésben, a gyógyulásban, a felépülésben a gyászmunka feldolgozása kapcsán? (Miben különbözik szerinted egy "művész" gyászmunkája, gyorsítja-e vagy késlelteti- e gyászfolyamatot, ha a szeretett elhunyt a gyászoló műveiben megjelenik, esetleg főszerepet kap?)

Segítettek és segítenek a közeli emberek. Olyanok is, akik már át éltek ilyen veszteséget és tudják milyen helyzetben vagyok. Talán azért is, mert könnyebb megosztani a problémát olyan emberrel, aki hasonló problémával küszködik. De olyanok is, aki elfeledtetik velem azt egy időre. Mindenképpen úgy érzem hogy a művészet és az alkotás által kifejezhetem érzéseimet, fájdalmamat, gondolatait, dühömet,… és ez segített és segít a szeretett személy elvesztésének feldolgozásában.

8. Szerinted meddig tart a gyász és egyáltalán véget ér- e valaha?

Szerintem a gyász nem múlik el soha, csak az idő múlásával változik. Meg vannak a fokozatai és formái. A legerősebb az első napokban, az első hetekben, amikor vissza kell menni dolgozni és próbálni tovább élni az életet, nagyon nehéz az első év, amikor először kell megélni a születésnapokat, karácsonyt,.. nélküle. A következő év hullámzó, az eseményektől és érzelmi-lelki álapotoktól függő.

9. Emelkedettebb, esetleg spirituálisabb irányt vett az életed? Hogy alakult a történtek után a hittel való kapcsolatod?

Nem vagyok templomba járó ember, de nem vallom magam ateistának sem. A hittel való kapcsolatom nem sokat változott. A szeretetben hiszek.

10. Értelmezted-e tragédiát tágabb perspektívából, mit akarhatott ezzel velem Isten?  

Nem. Nem hiszem hogy ez számomra valami jelzés lett volna Istentől.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése