Interjú S.A.-val

1. Le tudnád-e írni azt az érzést, amit akkor éreztél amikor megtudtad, hogy elveszítetted szeretteted? 
 
Hatalmas üresség, döbbenet, hitetlenség, de azután éreztem, hogy velem vannak, vigyáznak rám, üzennek.

2. Ha nem okoz gondot, megosztanád-e, hogy melyen voltak a legsötétebb gondolatok melyeket a halálesettel kapcsolatban éreztél (magaddal vagy másokkal kapcsolatban-gyűlöl, öngyilkossági vágy, nincs értelme az életnek, már soha nem megyek férjhez, stb.)? 

Gyűlölet, mert a fiatalkori halál értelmetlen, de aztán jönnek a gondolatok, biztos Istennek terve volt velük , ezért vette maga mellé , hátha neki és ott nagyobb szükség volt rájuk.

3. Milyen érzéseid voltak az elhunyttal kapcsolatban a tragédia után, hogy látod őt most x év elteltével? (a felmagasztaláson, az elhunyt személy idealizálásán túl talán negatív érzések is felszínre kerülhettek: itt hagytál, kitoltál velem, neked már könnyű?!...) 

Nem tölt ki senki, de valami miatt így kellett ez legyen, másképp nem tudnék gondolkozni és naponta többször beszélni velük. Biztos nekik sem könnyű, hiszen látják a fájdalmat, ők se örülnek ennek biztos.

4. Ki vagy mi adott erőt ahhoz, hogy-e személyes tragédia után értelmét érezd az életednek, folytatni tudod azt? 

A hit a család a testvérek  és az ők szerettei és bízom a viszontlátásban.

5. Mikor érezted (érzed-e) egyáltalán hogy a haláleset megerősített, "új emberré" váltál? Változtak-e interperszonális (másokkal való) kapcsolataid? Milyen módon? Változott-e életszemléleted? Milyen személyiségváltozást észleltél magadon?

Gondolom , hogy erősebb ember lettem , jobban figyelek a jelekre és hiszek a sorsszerűségben.

6. Mikor érezted, hogy "tovább tudsz lépni"? Éreztél-e bűntudatot? (Amennyiben szerelmi társról van szó, mikor kezdted azt érezni, hogy most már valaki az elhunyt kedvesed "helyébe léphet?") 

A biblia szerint élők az élőkkel , hisz az élet megy tovább velünk vagy nélkülünk, ezért senkinek se legyen. 

7. Mi segített, mi segít a feldolgozásban?  Mik segítettek számodra a megbékélésben, a gyógyulásban, a felépülésben a gyászmunka feldolgozása kapcsán? (Miben különbözik szerinted egy "művész" gyászmunkája, gyorsítja-e vagy késlelteti- e gyászfolyamatot, ha a szeretett elhunyt a gyászoló műveiben megjelenik, esetleg főszerepet kap?)

A munka az elfoglaltság,a művész kiírja, festi, alkotja magából a fájdalmat, de ez is személyiségfüggő, ki hamarabb, ki lassabban dolgozza fel az őt ért csapást.

8. Szerinted meddig tart a gyász és egyáltalán véget ér- e valaha?

A gyász nem külsőség, de kibeszélni lehet róla beszélni kell és amíg emlékezünk, addig jól kell és lehet sírni nevetni, felidézni, munkába temetkezni.

9. Emelkedettebb, esetleg spirituálisabb irányt vett az életed? Hogy alakult a történtek után a hittel való kapcsolatod?

Hiszem, hogy születésünkkor meghatározzák a sorsunkat és egyáltalán nem tudunk rajta változtatni.
  
10. Értelmezted-e tragédiát tágabb perspektívából, mit akarhatott ezzel velem Isten?   

Azt mondják , hogy vannak emberek, akiket Isten különösen megpróbál, talán én is egy vagyok közülük.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése